Prądnica z silnika od pralki 230V

Witam. Przedstawiam moją konstrukcję prądnicy 230V prądu zmiennego zrobioną z silnika od pralki polar, który posiada 48 żłobków. Całość polegała na stoczeniu wirnika o ok. 7mm i wklejenie pod odpowiednim kątem 16 magnesów neodymowych  40x10x4/N38.  Praca nie była łatwa, gdyż magnesy musiały zostać dość solidnie umocowane co zmusiło mnie do zastosowania kleju epoksydowego dwuskładnikowego, który jest odporny na wysoką temperaturę.

Wirnika zaraz po stoczeniu nie wolno polerować, a magnesy przed wklejeniem należy zmatować papierem ściernym. Magnesy wklejamy na zmianę N-S-N-S itd.  Wklejając je w ten sposób przyciągają one się do siebie, a jak wiadomo magnesy neodymowe są bardzo silne, przez co pomiędzy nimi musiałem zastosować drewniane kawałki, które po zaschnięciu kleju wyjąłem.

230V pobieramy z uzwojenia prania zasadniczego a uzwojenie wirowania zostaje bezużyteczne.

Prądnica napięcie 230V osiąga przy prędkości około 6obr/sek. Według tabeli zamieszczonej poniżej powinno to być 375obr/min jednak nie jestem w stanie tego zmierzyć dokładnie.

Ilość magnesów zależy od ilości żłobków stojana! (Patrz tabela)

Bez obciążenia z przełożeniem udało mi się osiągnąć napięcie około 400V.

Z prądnicy zasilałem już: żarówki 230V 25W, 60W, 200W;  telewizor kineskopowy 21″; zasilacz komputerowy ATX 300W; radio; wentylator 230v; świetlówki energooszczędne; starą lutownicę oporową 40W (dało się lutować :-) ); monitor CRT 19″ itd. Wszystkie te urządzenia chodziły bez problemu. Do napędu używam starego przerobionego roweru.  Jeden obrót pedałów dzięki przekładni dostarcza prądnicy  6 obrotów. Jedynie przy starcie niektórych urządzeń trzeba szybciej zakręcić.

Prądnica:

Tabela:

Silnik z pralki polar:

Wirnik do stoczenia:

Wirnik po stoczeniu po wklejeniu magnesów:

Stojan z uzwojeniami:

Magnesy:

Prądnica zamontowana na rowerze:

Urządzenie w całej okazałości:

Kolejna już wykonana przeze mnie prądnica o podobnych parametrach:

Filmik z działania:

Kategoria: Konstrukcje

Komentarzy: 3 do wpisu “Prądnica z silnika od pralki 230V”

Dodaj komentarz (+)

 1. Mariusz Mariusz pisze:

  ale fajny bajer

 2. Mariusz Mariusz pisze:

  czesc gdzie mogę kupić prądnice z silnika od pralki automat w rozsądnej cenie lub kto potrafi zrobić
  pozdrawiam

 3. manio95 manio95 pisze:

  No możesz poprosić kogoś o wykonanie na http://www.wiatraki.memu.pl lub zrobić ją tak jak Ja samemu-wyjdzie o wiele taniej.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.